Cindy's Horse Racing Website Index

Jane Dempseys Kentucky Derby Tour

Preakness Stakes Winners

Here is a list of all the Preakness Stakes winners with their connections, winning time, post position, odds, and winning margin. Kentucky Derby winners can be viewed here and Belmont Stakes winners here. To view a database of all Classic race starters, not just the winners, check Classic Runners database at the Thoroughbred Classics Project. A star by the odds indicates that horse was the betting favorite.

 Year  Winner PP Jockey Trainer Owner Time Winning
Margin
Odds
2011 Shackleford 5 J. Castanon D. Romans M. Lauffer and W. Cubbedge 1:56.47 1/2 12.60
b c by Forestry - Oatsee x Unbridled
2010 Lookin at Lucky 7 M. Garcia B. Baffert K. Watson, M. Pegram, and P. Weitman 1:55.47 3/4 2.40
b c by Smart Strike - Private Feeling x Belong to Me
2009 Rachel Alexandra 13 C. Borel S. Asmussen Stonestreet Stable 1:55.08 1 *1.80
b f by Medaglia d'Oro - Lotta Kim x Roar
2008 Big Brown 6 K. Desormeaux R. Dutrow Jr. IEAH Stables and Paul Pompa Jr. et al 1:54.80 5 1/4 *0.20
b c by Boundary - Mien x Nureyev
2007 Curlin 4 R. Albarado S. Asmussen Stonestreet, Padua, Bolton, and Midnight Cry Stables 1:53.46 head 3.40
ch c by Smart Strike - Sherriff's Deputy x Deputy Minister
2006 Bernardini 8 J. Castellano T. Albertrani Darley Stable 1:54.65 5 1/4 12.90
b c by A.P. Indy - Cara Rafaela x Quiet American
2005 Afleet Alex 12 J. Rose T. Ritchey Cash is King Stable 1:55.04 4 1/2 *3.30
dk b/br c by Northern Afleet - Maggy Hawk x Hawkster
2004 Smarty Jones 7 S. Elliott J. Servis Roy Chapman 1:55.59 11 1/2 *0.70
ch c by Elusive Quality - I'll Get Along by Smile
2003 Funny Cide 9 J. Santos B. Tagg Sackatoga Stable 1:55.61 9 3/4 *1.90
ch g by Distorted Humor - Belle's Good Cide x Slewacide
2002 War Emblem 8 V. Espinoza B. Baffert Thoroughbred Corp. 1:56.36 3/4 *2.80
dk b/br c by Our Emblem - Sweetest Lady x Lord At War
2001 Point Given 11 G. Stevens B. Baffert Thoroughbred Corp. 1:55.51 2 1/4 *2.30
ch c by Thunder Gulch - Turko's Turn x Turkoman
2000 Red Bullet 4 J. Bailey J. Orseno Stronach Stable 1:56.04 3 3/4 6.20
ch c by Unbridled - Cargo x *Caro
1999 Charismatic 6 C. Antley D.W. Lukas B. & B. Lewis 1:55.32 1 1/2 8.40
ch c by Summer Squall - Bali Babe x Drone
1998 Real Quiet 10 K. Desormeaux B. Baffert M. Pegram 1:54.75 2 1/4 2.50
b c by Quiet American - Really Blue x Believe It
1997 Silver Charm 7 G. Stevens B. Baffert B. & B. Lewis 1:54.84 hd 3.10
gr/ro c by Silver Buck - Bonnie's Poker x Poker
1996 Louis Quatorze 6 P. Day N. Zito Condren, Cornacchia, & Hofmann 1:53.43 3 1/4 8.50
b c by Sovereign Dancer - On to Royalty x On to Glory
1995 Timber Country 7 P. Day D.W. Lukas Overbrook Farms & Gainesway Stable 1:54.45 1/2 *1.90
ch c by Woodman - Fall Aspen x Pretense
1994 Tabasco Cat 1 P. Day D.W. Lukas Overbrook Farms & D.P. Reynolds 1:56.47 3/4 3.60
ch c by Storm Cat - Barbicue Sauce x Sauce Boat
1993 Prairie Bayou 3 M.E. Smith T. Bohannan Loblolly Stable 1:56.61 1/2 *2.20
ch g by Little Missouri - Whiffling x Wavering Monarch
1992 Pine Bluff 4 C.J. McCarron T. Bohannan Loblolly Stable 1:55.60 3/4 *3.50
b c by Danzig - Rowdy Angel x Halo
1991 Hansel 4 J.D. Bailey F. Brothers Lazy Lane Farms 1:54 7 9.10
b c by Woodman - Count On Bonnie x Dancing Count
1990 Summer Squall 7 P. Day N. Howard Dogwood Stable 1:53 3/5 2 1/4 2.40
b c by Storm Bird - Weekend Surprise x Secretariat
1989 Sunday Silence 7 P.A. Valenzuela C. Whittingham Gaillard, Hancock, & Whittingham 1:53 4/5 no 2.10
dk b/br c by Halo - Wishing Well x Understanding
1988 Risen Star 3 E. Delahoussaye L. Roussel III Roussel & Lamark Stable 1:56 1/5 1 1/4 6.80
dk b/br c by Secretariat - Ribbon x His Majesty
1987 Alysheba 6 C.J. McCarron J. Van Berg Scharbauer 1:55 4/5 1/2 *2.00
b c by Alydar - Bel Sheba x Lt Stevens
1986 Snow Chief 2 A. Solis M. Stute Grinstead & Rochelle 1:54 4/5 4 2.60
dk b/br c by Reflected Glory - Miss Snowflake x Snow Sporting
1985 Tank's Prospect 6 P. Day D.W. Lukas Mr. & Mrs. E.V. Klein 1:53 2/5 hd 4.70
b c by Mr. Prospector - Midnight Pumpkin x Pretense
1984 Gate Dancer 3 A. Cordero Jr. J. Van Berg K. Opstein 1:53 3/5 1 1/2 4.80
b c by Sovereign Dancer - Sun Gate x Bull Lea
1983 Deputed Testamony 3 D.A. Miller Jr. W. Boniface F.P. Sears 1:55 2/5 2 3/4 14.50
b c by Traffic Cop - Proof Requested x Prove It
1982 Aloma's Ruler 7 J.L. Kaenel J. Lenzini Jr. N. Scherr 1:55 2/5 1/2 6.90
dk b/br c by Iron Ruler - Aloma x Native Charger
1981 Pleasant Colony 12 J. Velasquez J. Campo Buckland Farm 1:54 3/5 1 *1.50
dk b/br c by His Majesty - Sun Colony x Sunrise Flight
1980 Codex 3 A. Cordero D.W. Lukas Tartan Stable 1:54 1/5 4 3/4 2.70
ch c by Arts and Letters - Roundup Rose x Minnesota Mac
1979 Spectacular Bid 2 R.J. Franklin G. Delp Hawksworth Farm 1:54 1/5 5 1/2 *0.10
gr c by Bold Bidder - Spectacular x Promised Land
1978 Affirmed 6 S. Cauthen L. Barrera Harborview Farm 1:54 2/5 nk *0.50
ch c by Exclusive Native - Won't Tell You x Crafty Admiral
1977 Seattle Slew 8 J. Cruguet W. Turner K.L. Taylor 1:54 2/5 1 1/2 *0.40
dk b/br c by Bold Reasoning - My Charmer x Poker
1976 Elocutionist 5 J. Lively P.T. Adwell E.C. Cashman 1:55 3 1/2 10.10
b c by Gallant Romeo - Strictly Speaking x Fleet Nasrullah
1975 Master Derby 3 D.G. McHargue W.E. Adams Golden Chance Farm 1:56 2/5 1 23.40
ch c by Dust Commander - Madam Jerry x Royal Coinage
1974 Little Current 2 M.A. Rivera T.L. Rondinello Darby Dan Farm 1:54 3/5 7 13.10
ch c by Sea Bird - Luiana x My Babu
1973 Secretariat 3 R. Turcotte L. Laurin Meadow Stable 1:54 2/5 2 1/2 *0.30
ch c by Bold Ruler - Something Royal x Princequillo
1972 Bee Bee Bee 7 E. Nelson D.W. Carroll W.S. Farish 1:55 3/5 1 1/2 18.70
dk b/br c by Better Bee - Paula x Nizami II
1971 Canonero II 9 A. Avila J. Arias E. Caibett 1:54 1 1/2 *3.40
b c by Pretendre - Dixieland II x Nantallah
1970 Personality 2 E. Belmonte J.W. Jacobs E.D. Jacobs 1:56 1/5 nk 4.50
b c by Hail To Reason - Affectionately x Swaps
1969 Majestic Prince 5 W. Hartack J. Longden F. McMahon 1:55 3/5 hd *0.60
ch c by Raise a Native - Gay Hostess x Royal Charger
1968 Forward Pass 2 I. Valenzuela H. Forrest Calumet Farm 1:56 4/5 6 *1.10
b c by On-And-On - Princess Turia x Heliopolis
1967 Damascus 2 W. Shoemaker F. Whiteley E.W. Bancroft 1:55 1/5 2 1/4 *1.80
b c by Sword Dancer - Kerala x My Babu
1966 Kauai King 3 D. Brumfield H. Forrest M.J. Ford 1:55 2/5 1 3/4 *1.00
dk b/br c by Native Dancer - Sweep In x Blenheim II
1965 Tom Rolfe 6 R. Turcotte F. Whiteley Powhatan 1:56 1/5 nk 3.60
b c by Ribot - Pocahontas x Roman
1964 Northern Dancer 4 W. Hartack H. Luro Winfields Farm 1:56 4/5 2 1/4 2.10
b c by Nearctic - Natalma x Native Dancer
1963 Candy Spots 8 W. Shoemaker M.A. Tenney R.C. Ellsworth 1:56 1/5 3 1/2 *1.50
ch c by Nigromante - Candy Dish x Khaled
1962 Greek Money 10 J.L. Rotz V.W. Raines Brandywine Stable 1:56 1/5 no 10.90
ch c by Greek Song - Lucy Lufton x Nimbus
1961 Carry Back 4 J. Sellers J.A. Price K. Price 1:57 3/5 3/4 *1.00
br c by Saggy - Joppy x Star Blen
1960 Bally Ache 1 R. Ussery H.J. Pitt Turfland 1:57 3/5 4 1.70
b c by Ballydam - Celestial Blue x Supremus
1959 Royal Orbit 6 W. Harmatz R. Cornell J. Braunstein 1:57 4 6.60
ch c by Royal Charger - Admiral's Belle x War Admiral
1958 Tim Tam 8 I. Valenzuela H.A. Jones Calumet Farm 1:57 1/5 1 1/2 *1.10
dk b c by Tom Fool - Two Lea x Bull Lea
1957 Bold Ruler 5 E. Arcaro J. Fitzsimmons Wheatley Stable 1:56 1/5 2 1.40
dk b c by Nasrullah - Miss Disco x Discovery
1956 Fabius 3 W. Hartack H.A. Jones Calumet Farm 1:58 2/5 1 3/4 2.50
br c by Citation - Shameen x Royal Minstrel
1955 Nashua 5 E. Arcaro J. Fitzsimmons Belair Stud 1:54 3/5 1 *0.30
b c by Nasrullah - Segula x Johnstown
1954 Hasty Road 6 J. Adams H. Trotsek Hasty House Farm 1:57 2/5 nk 5.00
dk b c by Roman - Traffic Court x Discovery
1953 Native Dancer 4 E. Guerin W.C. Winfrey A.G. Vanderbilt 1:57 4/5 nk *0.20
gr c by Polynesian - Geisha x Discovery
1952 Blue Man 4 C. McCreary W.C. Stephens White Oak Stable 1:57 2/5 3 1/2 *1.60
b c by Blue Swords - Poppycock x Identify
1951 Bold 6 E. Arcaro P.M. Burch Brookmeade Stable 1:56 2/5 7 4.10
b c by By Jimminy - Little Rebel x John P. Grier
1950 Hill Prince 1 E. Arcaro J.H. Hayes C.T. Chenery 1:59 1/5 5 *0.70
b c by Princequillo - Hildene x Bubbling Over
1949 Capot 1 T. Atkinson J.M. Gaver Greentree Stable 1:56 hd 2.50
br c by Menow - Piquet x St. Germans
1948 Citation 4 E. Arcaro H.A. Jones Calumet Farm 2:02 2/5 5 1/2 *0.10
b c by Bull Lea - Hydroplane II x Hyperion
1947 Faultless 2 D. Dodson H.A. Jones Calumet Farm 1:59 1 1/4 4.20
br c by Bull Lea - Unerring x Insco
1946 Assault 5 W. Mehrtens M. Hirsch King Ranch 2:01 2/5 nk *1.40
ch c by Bold Venture - Igual x Equipoise
1945 Polynesian 7 W.D. Wright M. Dixon P. Widener 1:58 4/5 2 1/2 12.00
br c by Unbreakable - Black Polly x Polymelian
1944 Pensive 2 C. McCreary B.A. Jones Calumet 1:59 1/5 3/4 *1.65
ch c by Hyperion - Penicuik II x Buchan
1943 Count Fleet 2 J. Longden G.D. Cameron J.D. Hertz 1:57 2/5 8 *0.15
br c by Reigh Count - Quickly x Haste
1942 Alsab 8 B. James A. Swenke A. Sabath 1:57 1 *2.05
b c by Good Goods - Winds Chance - Wildair
1941 Whirlaway 1 E. Arcaro B.A. Jones Calumet Farm 1:58 4/5 5 1/2 *1.15
ch c by Blenheim II - Dustwhirl x Sweep
1940 Bimelech 5 F.A. Smith W. Hurley E.R. Bradley 1:58 3/5 3 *0.90
b c by Black Toney - La Troienne x Teddy
1939 Challedon 2 G. Seabo L.J. Schaefer W.L. Brann 1:59 1/5 1 1/4 6.20
b c by Challenger II - Laura Gal x Sir Gallahad III
1938 Dauber 5 M. Peters R.E. Handlen Foxcatcher Farms 1:59 4/5 7 *1.50
ch c by Pennant = Ship of War x Man O'War
1937 War Admiral 1 C. Kurtsinger G. Conway Glen Riddle Farms 1:58 2/5 hd *0.35
br c by Man O'War - Brush Up x Sweep
1936 Bold Venture 4 G. Woolf M. Hirsch M.L. Schwartz 1:59 no *1.85
ch c by St. Germans - Possible x Ultimus
1935 Omaha 6 W. Saunders J. Fitzsimmons Belair Stud Stable 1:58 2/5 6 *0.95
ch c by Gallant Fox - Flambino x Wrack
1934 High Quest 1 R. Jones R.A. Smith Brookmeade Stable 1:58 1/5 no *0.45
b c by Sir Gallahad II - Etoile Filant x Fair Play
1933 Head Play 4 C. Kurtsinger T.P. Hayes S.B. Mason 2:02 4 *1.80
ch c by My Play - Red Head x King Gorin
1932 Burgoo King 6 E. James H.J. Thompson E.R. Bradley 1:59 4/5 hd 3.25
b c by Bubbling Over - Minawand x Lonawand
1931 Mate 5 G. Ellis J.W. Healy A.C. Bostwick 1:59 1 1/2 4.10
ch c by Prince Pal - Killashandra x Ambassador IV
1930 Gallant Fox 1 E. Sande J. Fitzsimmons Belair Stud Stable 2:00 3/5 3/4 *1.00
b c by Sir Gallahad III - Marguerite x Celt
1929 Dr. Freeland 6 L. Schaefer T.J. Healey W.J. Salmon 2:01 3/5 1 *3.85
ch c by Light Brigade - Toddle x Celt
1928 Victorian 7 R. Workman J. Rowe Jr. H.P. Whitney 2:00 1/5 no 9.35
b c by Whisk Broom II - Prudery x Peter Pan
1927 Bostonian 4 A. Abel F. Hopkins H.P. Whitney 2:01 3/5 1/2 3.00
blk c by Broomstick - Yankee Maid x Peter Pan
1926 Display 11 J. Maiben T.J. Healey W.J. Salmon 1:59 4/5 hd 19.35
b c by Fair Play - Sicuta x Nassovian
1925 Coventry 8 C. Kummer W. Duke G.A. Cochran 1:59 4 21.80
blk c by Negofol - Sun Queen x Rock Sand
1924 Nellie Morse 7 J. Merimee A. B. Gordon H.C. Fisher 1:57 1/5 1 1/2 12.10
b f by Luke McLuke - La Venganza x Abercorn
1923 Vigil 8 R. Marinelli T.J. Healey W.J. Salmon 1:53 3/5 1 3/4 4.50
ch c by Jim Gaffney - Vignola x Solitaire II
1922 Pillory 5 L. Morris T.J. Healey R.T. Wilson 1:51 3/5 hd 11.15
ch c by Olambala - Hester Prynne x Disguise
1921 Broomspun 7 F. Coltiletti J. Rowe H.P. Whitney 1:54 1/5 3/4 *1.00
b c by Broomstick - Spun Glass x Rock Sand
1920 Man O'War 7 C. Kummer L. Feustel Glen Riddle Farm 1:51 3/5 1 1/2 *0.80
ch c by Fair Play - Mahubah x Rock Sand
1919 Sir Barton 8 J. Loftus Madden & Gooch J. Ross 1:53 4 *1.40
ch c by Star Shoot - Lady Sterling x Hanover
1918
two divs.
War Cloud 8 J. Loftus W.B. Jennings A.K. Macomber 1:53 3/5 3/4 1.70
b c by Polymelus - Dreamy x Persimmon
1918
two divs.
Jack Hare Jr. 5 C. Peak W.E. Walsh W.E. Applegate 1:53 2/5 2 *0.90
br c by Marathon - Moon'et x Donald A.
1917 Kalitan 12 E. Haynes W. Hurley E.R. Bradley 1:54 2/5 2 9.60
b c by Rey Hindoo - Dally x Giganteum
1916 Damrosch 3 L. McAtee A.G. Weston J. Ross 1:54 4/5 1 1/2 6.45
br c by Rock Sand - Dissembler x Hanover
1915 Rhine Maiden 6 D. Hoffman F. Devers E.F. Whitney 1:58 1 1/2 5.95
b f by Watercress - Gold x Golden Garter
1914 Holiday 6 A. Schuttinger J.S. Healy A. Barklie 1:53 4/5 3/4 4.25
b g by Broomstick - Leisure x Meddler
1913 Buskin 3 Butwell J. Whalen J. Whalen 1:53 2/5 nk *1.40
b g by Hamburg - Slippers x Meddler
1912 Colonel Holloway 2 C. Turner D. Woodford Beverwyck Stable 1:56 3/5 3 *2.00
br c by Ethelbert - Sweet Hawthorn x Lazzarone
1911 Watervale 1 E. Dugan J. Whalen A. Belmont 1:51 1 *1.20
b c by Watercress - Lady Violet x The Ill Used
1910 Layminster 9 Estep J.S. Healey E.B. Cassett 1:40 1/5 1/2 7.00
ch g by Matchless - Northminster x Silurian
1909 Effendi 4 W. Doyle F.C. Frisbie W.T. Ryan 1:39 4/5 1 15.00
br c by Previous - Hatasoo x Albert
1908 Royal Tourist n/a E. Dugan A.J. Joyner H.P. Whitney 1:46 2/5 4 *2.00
b c by *Sandringham - Leisure x Meddler
1907 Don Enrique n/a G. Mountain J. Whalen A. Belmont 1:45 2/5 1 15.00
b g by Hastings - *Bella Donna x Hermit
1906 Whimsical n/a W. Miller T.J. Gaynor T.J. Gaynor 1:45 4 *1.60
ch f by *Orlando - Kismet x Hindoo
1905 Cairngorm n/a W. Davis A.J. Joyner S. Paget 1:45 4/5 hd *1.80
b c by *Star Ruby - Lindavista x Wild Idle
1904 Bryn Mawr 2 Hildebrand W.F. Presgrave Gough Acres Stable 1:44 1/5 1 *1.50
br c by *Atheling - Maggie Weir x The Bard
1903 Flocarline 1 W. Gannon H.C. Riddle M.H. Tichenor 1:44 4/5 1/2 8.00
ch f by St. Florian - Carline x King Ban
1902 Old England n/a L. Jackson G.B. Morris G.B. Morris 1:45 4/5 no *1.80
b c by *Goldfinsh - *Queen Bess x Marden
1901 The Parader n/a Landry T.J. Healey R.T. Wilson Jr. 1:47 1/5 2 *2.22
b c by Longstreet - Pretence x Snob II
1900 Hindus n/a H. Spencer J.H. Morris G.J. Long 1:48 2/5 hd 15.00
b c by Volante - Ignite x Woodlands
1899 Half Time n/a R. Clawson F. McCabe P.J. Dwyer 1:47 1 *1.00
ch c by Hanover - Pandora x Rayon d'Or
1898 Sly Fox n/a W. Simms H. Campbell C.F. Dwyer 1:49 3/4 2 2.70
ch c by Silver Fox - Asteria x Kantaka
1897 Paul Kauvar n/a Thorpe T.P. Hayes T.P. Hayes 1:51 1/4 1 1/2 6.00
b c by *Pirate of Penzance - Spirit x Australian
1896 Margrave n/a H. Griffin B. McClelland Blemton Stable 1:51 1 *1.25
ch c by *St. Blaise - Lady Margaret x The Ill-Used
1895 Belmar n/a F. Taral E. Feakes Preakness Stable 1:50 1/2 1 3.00
gr c by Belvidere - Adele x Australian
1894 Assignee n/a F. Taral W. Lakeland J.R. & F.P. Keene 1:49 1/4 3 4.00
ch c by Spendthrift - *Maid of Athol x Clanronald
1890 Montague n/a W. Martin E. Feakes Preakness Stable 2:36 3/4 3 *1.25
ch h by *Mortimer - Avadne x Lexington
1889 Buddhist n/a Anderson J. Rogers S.S. Brown 2:17 1/2 8 *0.14
b c by Hindu - Emma Hanly x Buckden
1888 Refund n/a Littlefield R.W. Walden R.W. Walden 2:49 3 3.55
ch c by Sensation - Letty x Australian
1887 Dunboyne n/a W. Donohue W. Jennings W. Jennings 2:39 1/2 1 4.00
b c by Uncas - *Frey x Dundee
1886 The Bard n/a S. Fisher J. Huggins Mr. Kelso 2:45 3 4.28
b c by Longfellow - Bradamante x War Dance
1885 Tecumseh n/a J. McLaughlin C. Littlefield W. Donohue 2:49 2 *0.60
b c by Attila - The Squaw x Leamington
1884 Knight of Ellerslie n/a S. Fisher T.B. Doswell T.W. Doswell 2:39 1/2 2 *0.60
ch c by Eolus - Little Hazlewood x Scathelock
1883 Jacobus n/a G. Barbee R. Dwyer J.E. Kelley 2:42 1/2 4 *0.20
b c by *The Ill Used - Nellie James x Dollar
1882 Vanguard n/a T. Costello R.W. Walden G.L. Lorillard 2:44 1/2 nk *0.14
b c by Vigil - Le Henderson x Lexington
1881 Saunterer n/a T. Costello R.W. Walden G.L. Lorillard 2:40 1/2 2 *2.10
ch c by *Leamington - Lemonade x Lexington
1880 Grenada n/a L. Hughes R.W. Walden G.L. Lorillard 2:40 1/2 3/4 *0.70
br c by King Alfonso - Mattie Gross x Lexington
1879 Harold n/a L. Hughes R.W. Walden G.L. Lorillard 2:40 1/2 3 *0.17
ch c by *Leamington - Maggie B. B. x Australian
1878 Duke of Magenta n/a C. Holloway R.W. Walden G.L. Lorillard 2:41 3/4 6 *0.40
b c by Lexington - Magenta x Yorkshire
1877 Cloverbrook n/a C. Holloway J. Walden E.A. Clabaugh 2:45 1/2 4 n/a
ch c by Vauxhall - Maudina x Australian
1876 Shirley n/a G. Barbee W. Brown P. Lorillard 2:44 3/4 4 *2.00
b g by Lexington - Miss Carter x Sovereign
1875 Tom Ochiltree n/a L. Hughes R.W. Walden J.F. Chamberlin 2:43 1/2 2 n/a
b c by Lexington - Katona x Voucher
1874 Culpepper n/a W. Donohue H. Gaffney H. Gaffney 2:56 1/2 3/4 8.00
b c by Revolver - Gentle Annie x Ringgold
1873 Survivor n/a G. Barbee A.D. Pryor J. Chamberlin 2:43 10 11.00
b c by Vandal - Millie J. x Lexington

Kentucky Derby winners         Preakness winners         Belmont winners

Back to 2003 Triple Crown index
Back to Horse-Races.Net main page