Cindy's Horse Racing Website Index

Jane Dempseys Kentucky Derby Tour

Kentucky Derby Winners

Here is a list of all the Kentucky Derby winners with their connections, winning time, post position, odds, and winning margin plus a link to the chart for the race. Preakness Stakes winners can be viewed here and Belmont Stakes winners here. For lots more info about each Kentucky Derby winner including photos and video, check out the excellent CDROM Horses of the Kentucky Derby. A star by the odds indicates that horse was the betting favorite.

 Year  Derby Winner PP Jockey Trainer Owner Time Winning
Margin
Odds
2012 I'll Have Another 19 M. Gutierrez D. O'Neill J. Paul Reddam 2:01.83 1 1/2 15.30
ch c by Flower Alley - Arch's Gal Edith by Arch
2011 Animal Kingdom 16 J. Velazquez H.G. Motion Team Valor 2:02.04 2 3/4 20.90
ch c by Leroidesanimaux - Dalicia by Acatenango
2010  Super Saver 4 C. Borel T. Pletcher WinStar Farm LLC 2:04.45 2 1/2 8.00
b c by Maria's Mon - Supercharger x A.P. Indy
2009  Mine That Bird 8 C. Borel B. Woolley Jr. Double Eagle Ranch and Buena Suerte Equine 2:02.66 6 3/4 50.60
b g by Birdstone - Mining My Own x Smart Strike
2008  Big Brown 20 K. Desormeaux R. Dutrow Jr. IEAH Stables and Paul Pompa Jr. et al 2:01.82 4 3/4 *2.40
b c by Boundary - Mien x Nureyev
2007  Street Sense 7 C. Borel C. Nafzger Jim Tafel LLC 2:02.17 2 1/4 *4.90
dk b/br c by Street Cry - Bedazzle by Dixieland Band
2006  Barbaro 8 E. Prado M. Matz Lael Stables 2:01.36 6 1/2 6.10
dk b/br c by Dynaformer - La Ville Rouge x Carson City
2005  Giacomo 10 M. Smith J. Shirreffs Mr. & Mrs. Jerome S. Moss 2:02.75 1 1/2 50.30
gr/ro c by Holy Bull - Set Them Free x Stop the Music
2004  Smarty Jones 13 S. Elliott J. Servis Someday Farm 2:04.06 2 3/4 *4.10
ch c by Elusive Quality - I'll Get Along x Smile
2003  Funny Cide 5 J. Santos B. Tagg Sackatoga Stable 2:01.19 1 3/4 12.80
ch g by Distorted Humor - Belle's Good Cide x Slewacide
2002  War Emblem 5 V. Espinoza B. Baffert Thoroughbred Corp. 2:01.13 4 20.50
dk b/br c by Our Emblem - Sweetest Lady x Lord At War (ARG)
2001  Monarchos 16 J. Chavez J. T. Ward John C. Oxley 1:59.97 4 3/4 10.50
gr/ro c by Maria's Mon - Regal Band x Dixieland Band
2000  Fusaichi Pegasus 15 K. Desormeaux N. Drysdale Fusao Sekiguchi 2:01.12 1 1/2 *2.30
b c by Mr. Prospector - Angel Fever x Danzig
1999  Charismatic 16 C. Antley D.W. Lukas Bob & Beverly Lewis 2:03.29 nk 31.30
ch c by Summer Squall - Bali Babe x Drone
1998  Real Quiet 3 K. Desormeaux B. Baffert M. Pegram 2:02.38 1/2 8.40
b c by Quiet American - Really Blue x Believe It
1997  Silver Charm 5 G. Stevens B. Baffert Bob & Beverly Lewis 2:02.44 hd 4.00
gr c by Silver Buck - Bonnie's Poker x Poker
1996  Grindstone 15 J. Bailey D.W. Lukas Overbrook Farm 2:01.06 no 5.90
dk b/br c by Unbridled - Buzz My Bell x Drone
1995  Thunder Gulch 16 G. Stevens D.W. Lukas M. Tabor 2:01.27 2 1/4 24.50
ch c by Gulch - Line of Thunder x Storm Bird
1994  Go for Gin 8 C. McCarron N. Zito Condren, Cornacchia 2:03.72 2 9.10
b c by Cormorant - Never Knock x Stage Door Johnny
1993  Sea Hero 6 J. Bailey M. Miller Rokeby Stable 2:02.42 2 1/2 12.90
b c by Polish Navy - Glowing Tribute x Graustark
1992  Lil E. Tee 10 P. Day L. Whiting W.C. Partee 2:03.04 1 16.80
b c by At The Threshold - Eileen's Moment x For The Moment
1991  Strike the Gold 5 C. Antley N. Zito Brophy, Condren, Cornacchia 2:03.08 1 3/4 4.80
ch c by Alydar - Majestic Gold x Hatchet Man
1990  Unbridled 8 C. Perret C. Nafzgar F.A. Genter Stable Inc. 2:02 3 1/2 10.80
b c by Fappiano - Gana Facil x *Le Fabuleux
1989  Sunday Silence 10 P. Valenzuela C. Whittingham Hancock III/ Gaillard/ Whittingham 2:05 2 1/2 3.10
dk b/br c by Halo - Wishing Well x Understanding
1988  Winning Colors 1 G. Stevens D.W. Lukas E.V. Klein 2:02 1/5 nk 3.40
ro f by Caro-Ire - All Rainbows x Bold Hour
1987  Alysheba 3 C. McCarron J. Van Berg Dorothy & Pamela Scharbauer 2:03 2/5 3/4 8.40
b c by Alydar - Bel Sheba x Lt. Stevens
1986  Ferdinand 1 W. Shoemaker C. Whittingham Mrs. Elizabeth A. Keck 2:02 4/5 2 1/4 17.70
ch c by Nijinsky II - Banja Luka x Double Jay
1985  Spend a Buck 10 A. Cordero Jr. C. Gambolati Hunter Farm 2:00 1/5 5 1/4 4.10
b c by Buckaroo - Belle de Jour x Speak John
1984  Swale 15 L. Pincay Jr. W. Stephens Claiborne Farm 2:02 2/5 3 1/4 3.40
dk b/br c by Seattle Slew - Tuerta x *Forli
1983  Sunny's Halo 10 E. Delahoussaye D. Cross Jr. D.J. Foster Stable 2:02 1/5 2 2.50
ch c by Halo - Mostly Sunny x Sunny
1982  Gato Del Sol 18 E. Delahoussaye E. Gregson Hancock, Peters 2:02 3/5 2 1/2 21.20
gr c by *Cougar II - Peacefully x Jacinto
1981  Pleasant Colony 7 J. Velasquez J. Campo Buckland Farm 2:02 3/4 3.50
dk b/br c by His Majesty - Sun Colony x Sunrise Flight
1980  Genuine Risk 10 J. Vasquez L. Jolley Mrs. B.R. Firestone 2:02 1 13.30
ch f by Exclusive Native - Virtuous x *Gallant Man
1979  Spectacular Bid 3 R. Franklin G. Delp Hawksworth Farm 2:02 2/5 2 3/4 *0.60
gr c by Bold Bidder - Spectacular x Promised Land
1978  Affirmed 2 S. Cauthen L. Barrera Harbor View Farm 2:01 1/5 1 1/2 1.80
ch c by Exclusive Native - Won't Tell You x Crafty Admiral
1977  Seattle Slew 4 J. Cruguet W. Turner Karen L. Taylor 2:02 1/5 1 3/4 *0.50
dk b/br c by Bold Reasoning - My Charmer x Poker
1976  Bold Forbes 2 A. Cordero Jr. L. Barrera E.R. Tizol 2:01 3/5 1 3.00
dk b/br c by Irish Castle - Comely Nell x Commodore M.
1975  Foolish Pleasure 3 J. Vasquez L. Jolley John L. Greer 2:02 1 3/4 *1.90
b c by What a Pleasure - Fool-Me-Not x Tom Fool
1974  Cannonade 2 A. Cordero Jr. W. Stephens J.M. Olin 2:04 2 1/4 *1.50
b c by Bold Bidder - Queen Sucree x *Ribot
1973  Secretariat 10 R. Turcotte L. Laurin Meadow Stable 1:59 2/5 2 1/2 *1.50
ch c by Bold Ruler - Somethingroyal x *Princequillo
1972  Riva Ridge 9 R. Turcotte L. Laurin Meadow Stable 2:01 4/5 3 3/4 *1.50
b c by First Landing - Iberia x *Heliopolis
1971  Canonero II 12 G. Avila J. Arius E. Caibett 2:03 1/5 3 3/4 8.70
b c by *Pretending - Dixieland II x Nantallah
1970  Dust Commander 2 M. Manganello D. Combs R.E. Lehmann 2:03 2/5 5 15.30
ch c by Bold Commander - Dust Storm x *Windy City II
1969  Majestic Prince 8 J. Longden W. Hartack Frank McMahon 2:01 4/5 nk *1.40
ch c by Raise a Native - Gay Hostess x *Royal Charger
1968  Forward Pass
(via DQ)
13 I. Valenzuela H. Forrest Calumet Farm 2:02 1/5 n/a *2.20
b c by On-and-On - Princess Turia x *Heliopolis
1967  Proud Clarion 7 R. Ussery L. Gentry Darby Dan Farm 2:00 3/5 1 30.10
b c by Hail to Reason - Breath O'Morn x *Djeddah
1966  Kauai King 12 D. Brumfield H. Forrest Ford Stable 2:02 1/2 *2.40
dk b/br c by Native Dancer - Sweep In x *Blenheim II
1965  Lucky Debonair 8 W. Shoemaker F. Catrone Mrs. Ada Rice 2:01 1/5 nk 4.30
b c by Vertex - Fresh as Fresh x Count Fleet
1964  Northern Dancer 7 W. Hartak H. Luro Windfields Farm 2:00 nk 3.40
b c by Nearctic - Natalma x Native Dancer
1963  Chateaugay 1 B. Baeza J.P. Conway Darby Dan Farm 2:01 4/5 1 1/4 9.40
ch c by Swaps - Banquet Bel x Polynesian
1962  Decidedly 4 W. Hartak H. Luro El Peco Ranch 2:00 2/5 2 1/4 8.70
gr c by Determine - Gloire Fille x War Glory
1961  Carry Back 14 J. Sellers J.A. Price Mrs. Katherine Price 2:04 3/4 *2.50
br c by Saggy - Joppy x Star Blen
1960  Venetian Way 9 W. Hartack V. Sovinski Sunny Blue Farm 2:02 2/5 3 1/2 6.30
ch c by Royal Coinage - Firefly x Papa Redbird
1959  *Tomy Lee (Eng) 9 W. Shoemaker F. Turner Jr. M/M F. Turner Jr. 2:02 1/5 no 3.70
b c by *Tudor Minstrel - Auld Alliance x Brantome
1958  Tim Tam 2 I. Valenzuela H.A. Jones Calumet Farm 2:05 1/2 2.10
dk b c by Tom Fool - Two Lea x Bull Lea
1957  Iron Liege 6 W. Hartak H.A. Jones Calumet Farm 2:02 1/5 no 8.40
b c by Bull Lea - Iron Maiden x War Admiral
1956  Needles 1 D. Erb H.L. Fontaine D & H Stable 2:03 2/5 3/4 *1.60
b c by Ponder - Noodle Soup x Jack High
1955  Swaps 8 W. Shoemaker M.A. Tenney R.C. Ellsworth 2:01 4/5 1 1/2 2.80
ch c by *Khaled - Iron Reward x *Beau Pere
1954  Determine 7 R. York W. Molter A.J. Crevolin 2:03 1 1/2 4.30
gr c by *Alibhai - Koubis x *Mahmoud
1953  Dark Star 10 H. Moreno E. Hayward Cain Hoy Stable 2:02 hd 24.90
br c by *Royal Gem II - Isolde x *Bull Dog
1952  Hill Gail 1 E. Arcaro B.A. Jones Calumet Farm 2:01 3/5 2 *1.10
dk b c by Bull Lea - Jane Gail x *Blenheim II
1951  Count Turf 9 C. McCreary S. Rutchick J.J. Amiel 2:02 3/5 4 14.60
b c by Count Fleet - Delmarie x Pompey
1950  Middleground 14 W. Boland M. Hirsch King Ranch 2:01 3/5 1 1/4 7.90
ch c by Bold Venture - Verguenza x Chicaro
1949  Ponder 2 S. Brooks B.A. Jones Calumet Farm 2:04 1/5 3 16.00
dk b c by Pensive - Miss Rushin x *Blenheim II
1948  Citation 1 E. Arcaro B.A. Jones Calumet Farm 2:05 2/5 3 1/2 *0.40
b c by Bull Lea - *Hydroplane II x Hyperion
1947  Jet Pilot 13 E. Guerin T. Smith Maine Chance Farm 2:06 4/5 hd 5.40
ch c by *Blenheim II - Black Wave x *Sir Gallahad III
1946  Assault 2 W. Mehrtens M. Hirsch King Ranch 2:06 3/5 8 8.20
ch c by Bold Venture - Igual x Equipoise
1945  Hoop Jr. 12 E. Arcaro I. Parke F.W. Hooper 2:07 6 3.70
b c by *Sir Gallahad III - One Hour x *Snob II
1944  Pensive 4 C. McCreary B.A. Jones Calumet Farm 2:04 1/5 4 1/2 7.10
ch c by Hyperion - *Penicuik II x Buchan
1943  Count Fleet 5 J. Longden G.D. Cameron Mrs. John D. Hertz 2:04 3 *0.40
br c by Reigh Count - Quickly x Haste
1942  Shut Out 3 W.D. Wright J.M. Gaver Greentree Stable 2:04 2/5 2 1/4 *1.90
ch c by Equipoise - Goose Egg x *Chicle
1941  Whirlaway 4 E. Arcaro B.A. Jones Calumet Farm 2:01 2/5 8 *2.90
ch c by *Blenheim II - Dustwhirl x Sweep
1940  Gallahadion 1 C. Bierman R. Waldron Milky Way Farm 2:05 1 1/2 35.20
b c by *Sir Gallahad III - Countess Time x Reigh Count
1939  Johnstown 5 J. Stout J. Fitzsimmons Belair Stud 2:03 2/5 8 *0.60
b c by Jamestown - La France x *Sir Gallahad III
1938  Lawrin 1 E. Arcaro B.A. Jones Woolford Farm 2:04 4/5 1 8.60
br c by Insco - Margaret Lawrence x *Vulcain
1937  War Admiral 1 C. Kurtsinger G. Conway Glen Riddle Farms 2:03 1/5 1 3/4 *1.60
br c by Man o' War - Brushup x Sweep
1936  Bold Venture 5 I. Hanford M. Hirsch M.L. Schwartz 2:03 3/5 hd 20.50
ch c by *St. Germains - Possible x Ultimus
1935  Omaha 10 W. Saunders J. Fitzsimmons Belair Stud 2:05 1 1/2 4.00
ch c by Gallant Fox - Flambino x *Wrack
1934  Cavalcade 8 M. Garner R.A. Smith Brookmeade Stable 2:04 2 1/2 1.50
br c by *Lancegaye - Hastily x Hurry On
1933  Brokers Tip 11 D. Meade H.J. Thompson E.R. Bradley 2:06 4/5 no 8.93
br c by Black Toney - *Forteresse x Sardanapale
1932  Burgoo King 13 E. James H.J. Thompson E.R. Bradley 2:05 1/5 5 5.62
ch c by Bubbling Over - Minawand x Lonawand
1931  Twenty Grand 5 C. Kurtsinger J. Rowe Jr. Greentree Stable 2:01 4/5 4 *0.88
b c by *St. Germans - Bonus x *All Gold
1930  Gallant Fox 7 E. Sande J. Fitzsimmons Belair Stud 2:07 3/5 2 *1.19
b c by *Sir Gallahad III - Marguerite x Celt
1929  Clyde Van Dusen 20 L. McAtee C.V. Dusen H.P. Gardner 2:10 4/5 2 3.00
ch g by Man o' War - Uncle's Lassie x Uncle
1928  Reigh Count 4 C. Lang B.S. Mitchell Mrs. John D. Hertz 2:10 2/5 3 *2.06
ch c by *Sunreigh - *Contessina x Count Schomberg
1927  Whiskery 7 L. McAtee F. Hopkins H.P. Whitney 2:06 hd 2.40
br c by Whisk Broom II - Prudery x Peter Pan
1926  Bubbling Over 11 A. Johnson H.J. Thompson E.R. Bradley 2:03 4/5 5 *1.90
ch c by *North Star III - Beaming Beauty x Sweep
1925  Flying Ebony 6 E. Sande W.B. Duke G.A. Cochran 2:07 3/5 1 1/2 3.15
blk c by The Finn - Princess Mary x Hessian
1924  Black Gold 1 J.D. Mooney H. Webb Mrs. R.M. Hoots 2:05 1/5 1/2 *1.75
blk c by Black Toney - Useeit x Bonnie Joe
1923  Zev 10 E. Sande D.J. Leary Rancocas Stable 2:05 2/5 1 1/2 19.20
br c by The Finn - Miss Kearney x *Planudes
1922  Morvich 4 A. Johnson F. Burlew Ben Block 2:04 3/5 1 1/2 *1.20
br c by Runnymede - Hymir x Dr. Leggo
1921  Behave Yourself 9 C. Thompson H.J. Thompson E.R. Bradley 2:04 1/5 hd 8.65
br c by Marathon - Miss Ringlets x Handball
1920  Paul Jones 2 T. Rice W. Garth Ral Parr 2:09 hd 16.20
br g by *Sea King - May Florence x Hamburg
1919  Sir Barton 1 J. Loftus H.G. Bedwell J.K.L. Ross 2:09 4/5 5 *2.60
ch c by *Star Shoot - Lady Sterling x Hanover
1918  Exterminator 5 W. Knapp H. McDaniel W.S. Kilmer 2:10 4/5 1 29.60
ch g by *McGee - Fair Empress x Jim Gore
1917  *Omar Khayyam 8 C. Borel C.T. Paterson Billings, Johnson 2:04 3/5 2 12.80
ch c by Marco - Lisma x Persimmon
1916  George Smith 8 J. Loftus H. Hughes J. Sanford 2:04 nk 4.15
blk c by *Out of Reach - *Consuelo II x Bradwardine
1915  Regret 2 J. Notter J. Rowe Sr. H.P. Whitney 2:05 2/5 2 *2.65
ch f by Broomstick - Jersey Lightning x Hamburg
1914  Old Rosebud 6 J. McCabe F.D. Weir H.C. Applegate 2:03 2/5 8 *0.85
b g by Uncle - Ivory Bells x Himyar
1913  Donerail 5 R. Goose T.P. Hayes T.P. Hayes 2:04 4/5 1/2 91.45
b c by *McGee - Algie M. x Hanover
1912  Worth 5 C.H. Shilling F.M. Taylor H.C. Hallenbeck 2:09 2/5 nk *0.80
br c by *Knight of the Thistle - Miss Hanover x Hanover
1911  Meridian 5 G. Archibald A. Ewing R.F. Carman 2:05 3/4 2.90
b c by Broomstick - Sue Smith x *Masetto
1910  Donau 7 F. Herbert G. Ham W. Gerst 2:06 2/5 1/2 *2.65
b c by *Woolsthorpe - Al Lone x *Albert
1909  Wintergreen 6 W. Powers C. Mack J.B. Respess 2:08 1/5 4 *1.96
b c by Dick Welles - Winter x Exile
1908  Stone Street 4 A. Pickens J.W. Hall C.E. & J.W. Hamilton 2:15 1/5 3 23.72
b c by Longstreet - Stone Nellie x *Stonehenge
1907  Pink Star 6 A. Minder W.H. Fizer J. Hal Woodford 2:12 3/5 2 15.00
b c by Pink Coat - Mary Malloy x Pat Malloy
1906  Sir Huon 4 R. Troxler P. Coyne G.J. Long 2:08 4/5 2 *1.10
b c by Falsetto - Ignite x *Woodlands
1905  Agile 1 J. Martin R. Tucker S.S. Brown 2:10 4/5 3 *0.33
b c by Sir Dixon - Alpena x King Alfonso
1904  Elwood 3 F. Prior C.E. Durnell Mrs. Charles Durnell 2:08 1/2 1/2 15.00
b c by Free Knight - Petticoat x Alarm
1903  Judge Himes 4 H. Booker J.P. Mayberry C.R. Ellison 2:09 3/4 10.00
ch c by *Esher - Lullaby x Longfellow
1902  Alan-a-Dale 3 J. Winkfield T.C. McDowell T.C. McDowell 2:08 3/4 no *1.50
ch c by Halma - Sudie McNairy x Enquirer
1901  His Eminence 1 J. Winkfield F.B. Van Meter F.B. Van Meter 2:07 3/4 1 1/2 *3.00
b c by Falsetto - Patroness x Pat Malloy
1900  Lieut. Gibson 3 J. Boland C.H. Hughes Charles H. Smith 2:06 1/4 3 *0.70
b c by G.W. Johnson - Sophia Hardy x *Glengarry
1899  Manuel 1 F. Taral R. Walden A.H. & D.H. Morris 2:12 2 *0.55
b c by Bob Miles - Espanita x Alarm
1898  Plaudit 3 W. Simms J.E. Madden J.E. Madden 2:09 no 3.00
b c by Himyar - *Cinderella x Tomahawk or *Blue Rain
1897  Typhoon II 1 F. Garner J.C. Cahn J.C. Cahn 2:12 1/2 nk 3.00
ch c by *Top Gallant - Dolly Varden x *Glenleg
1896  Ben Brush 4 W. Simms H. Campbell M.F. Dwyer 2:07 3/4 no *0.50
b c by Bramble - Roseville x Reform
1895  Halma 1 J. Perkins B. McClelland B. McClelland 2:37 1/2 5 *0.33
blk c by Hanover - Julia L. x Longfellow
1894  Chant 2 F. Goodale E. Leigh Leigh, Rose 2:41 6 *0.50
b c by Falsetto - Addie C. x King Alfonso
1893  Lookout 2 E. Kunze W. McDaniel Cushing, Orth 2:39 1/4 4 *0.70
ch c by Troubadour - Christina x King Alfonso
1892  Azra 2 A. Clayton J.H. Morris Bashford Manor 2:41 1/2 no 1.50
b c by Reform - Albia x Alarm
1891  Kingman 4 I. Murphy D. Allen Jacobin Stable 2:52 1/4 1/2 *0.50
b c by *Glengarry - Patricia x Vauxhall
1890  Riley 5 I. Murphy E. Corrigan E. Corrigan 2:45 1 3/4 4.00
b c by Longfellow - Geneva x War Dance
1889  Spokane 3 T. Kiley J. Rodegap Noah Armstrong 2:34 1/2 no 6.00
ch c by Hyder Ali - Interpose x *Intruder
1888  Macbeth II 6 G. Covington J. Campbell Chicago Stable 2:38 1/4 1 6.00
b g by Macduff - Agnes x Gilroy
1887  Montrose 3 I. Lewis J. McGinty Labold Bros. 2:39 1/4 2 10.00
b c by Duke of Montrose - Patti x *Billet
1886  Ben Ali 4 P. Duffy J. Murphy J.B. Haggin 2:36 1/2 1/2  
br c by Virgil - Ulrica x Lexington
1885  Joe Cotton 8 E. Henderson A. Perry J.T. Williams 2:37 1/4 nk *1.00
ch c by King Alfonso - *Inverness x Macaroni
1884  Buchanan 8 I. Murphy W. Bird Cottrill & Brown 2:40 1/4 1 *3.00
ch c by *Buckden - Mrs. Grigsby x Wagner
1883  Leonatus 2 W. Donahue R. Colston Chinn & Morgan 2:43 3  
b c by Longfellow - Semper Felix x *Phaeton
1882  Apollo 8 B. Hurd G.B. Morris Morris, Patton 2:40 1/4 1/2 10.00
ch g by *Ashstead or Lever - Rebecca T. Price x The Colonel
1881  Hindoo 2 J. McLaughlin J. Rowe Sr. Dwyer Bros. 2:40 4  
b c by Virgil - Florence x Lexington
1880  Fonso 1 G. Lewis T. Hutsell J.S. Shawhan 2:37 1/2 1  
ch c by King Alfonso - *Weatherwitch x Weatherbit
1879  Lord Murphy 4 C. Shauer G. Rice G.W. Darden & Co. 2:37 1  
b c by Pat Malloy - Wenonah x Capt. Elgee
1878  Day Star 1 J. Carter L. Paul T.J. Nichols 2:37 1/4 1  
ch c by Star Davis - Squeeze-'Em x Lexington
1877  Baden Baden 5 W. Walker E. Brown Daniel Swigert 2:38 2  
ch c by *Australian - Lavender x Wagner
1876  Vagrant 4 R. Swim J. Williams William Astor 2:38 1/4 2  
br g by Virgil - Lazy x *Scythian
1875  Aristides 1 O. Lewis A. Williams H.P. McGrath 2:37 3/4 2  
ch c by *Leamington - Sarong x Lexington

Kentucky Derby winners         Preakness winners         Belmont winners

Back to 2005 Triple Crown index
Back to Horse-Races.Net main page