Cindy's Horse Racing Website Index

Jane Dempseys Kentucky Derby Tour

Belmont Stakes Winners

Here is a list of all the Belmont Stakes winners with their connections, winning time, post position, odds, and winning margin. Kentucky Derby winners can be viewed here and Preakness Stakes winners here. To view a database of all Classic race starters, not just the winners, check Classic Runners database at the Thoroughbred Classics Project. A star by the odds indicates that horse was the betting favorite.

 Year  Winner PP Jockey Trainer Owner Time Winning
Margin
Odds
2011 Ruler on Ice 3 J. Valdivia Jr. K. Breen George and Lori Hall 2:30.88 3/4 24.75
ch c by Roman Ruler - Champagne Glow x Saratoga Six
2010 Drosselmeyer 7 M. Smith W. Mott WinStar Farm LLC 2:31.57 3/4 13.00
ch c by Distorted Humor - Golden Ballet x Moscow Ballet
2009 Summer Bird 4 K. Desormeaux T. Ice K.K. Jayaraman and D. Vilasini 2:27.54 2 3/4 11.90
ch c by Birdstone - Hong Kong Squall x Summer Squall
2008 Da' Tara 5 A. Garcia N. Zito Robert V. LaPenta 2:29.65 5 1/4 38.50
dk b/br c by Tiznow - Torchera x Pirate's Bounty
2007 Rags to Riches 7 J. Velazquez T. Pletcher Tabor and Smith 2:28.74 head 4.30
ch f by A.P. Indy - Better Than Honour x Deputy Minister
2006 Jazil 8 F. Jara K. McLaughlin Shadwell Stable 2:27.86 1 1/4 6.20
b c by Seeking the Gold - Better Than Honour x Deputy Minister
2005 Afleet Alex 9 J. Rose T. Ritchey Cash is King Stable 2:28.75 7 *1.15
dk b/br c by Northern Afleet - Maggy Hawk x Hawkster
2004 Birdstone 4 E. Prado N. Zito Mary Lou Whitney 2:27.50 1 36.00
dk b/br c by Grindstone - Dear Birdie x Storm Bird
2003 Empire Maker 1 J. Bailey R. Frankel Juddemonte Farm 2:28.26 3/4 2.00
dk b/br c by Unbridled - Toussaud x El Gran Senor
2002 Sarava 11 E. Prado K. McPeek New Phoenix Stable & S. Roy 2:29.71 1/2 70.25
dk b/br c by Wild Again - Rhythm of Life - Deputy Minister
2001 Point Given 9 G. Stevens B. Baffert Thoroughbred Corp. 2:26.56 12 1/4 *1.35
ch c by Thunder Gulch - Turko's Turn x Turkoman
2000 Commendable 3 P. Day D.W. Lukas B. & B. Lewis 2:31.19 1 1/2 18.80
ch c by Gone West - Bought Twice x In Reality
1999 Lemon Drop Kid 6 J. Santos S. Schulhofer J.G. Vance 2:27.88 hd 29.75
b c by Kingmambo - Charming Lassie x Seattle Slew
1998 Victory Gallop 9 G. Stevens W. E. Walden Prestonwood Farm 2:29.16 no 4.50
b c by Cryptoclearance - Victorious Lil x Vice Regent
1997 Touch Gold 1 C. McCarron D. Hofmans Stonerside Stable & F. Stronach 2:28.82 3/4 2.65
b c by Deputy Minister - Passing Mood x Buck Passer
1996 Editor's Note 7 R. Douglas D.W. Lukas Overbrook Farm 2:28.96 1 5.80
ch c by Forty Niner - Beware of the Cat x Caveat
1995 Thunder Gulch 10 G. Stevens D.W. Lukas M. Tabor 2:32.02 2 *1.50
ch c by Gulch - Line of Thunder x Storm Bird
1994 Tabasco Cat 2 P. Day D.W. Lukas Overbrook Farm & D.P. Reynolds 2:26.82 2 3.40
ch c by Storm Cat - Barbicue Sauce x Sauce Boat
1993 Colonial Affair 4 J. Krone F.S. Schulhofer Centennial Farms 2:29.97 2 1/4 13.90
b c by Pleasant Colony - Snuggle x Nijinsky II
1992 A.P. Indy 1 E. Delahoussaye N. Drysdale T. Tomonori 2:26.13 3/4 *1.10
dk b/br rig by Seattle Slew - Weekend Surprise x Secretariat
1991 Hansel 5 J.D. Bailey F. Brothers Lazy Lane Farms 2:28.10 hd 4.10
b c by Woodman - Count On Bonnie x Dancing Count
1990 Go And Go 2 M.J. Kinane W. Dermot Moyglare Stud Farm 2:27 1/5 8 1/2 7.50
ch c by Be My Guest - Irish Edition x Alleged
1989 Easy Goer 7 P. Day C. McGaughey III O. Phipps 2:26 8 1.60
ch c by Alydar - Relaxing x Buckpasser
1988 Risen Star 5 E. Delahoussaye L. Roussel III Roussel & Lamark Stable 2:26 2/5 14 3/4 *2.10
dk b/br by Secretariat - Ribbon x His Majesty
1987 Bet Twice 4 C. Perret W.A. Croll Jr. Cisley Stable & B.P. Levy 2:28 1/5 14 8.00
b c by Sportin' Life - Golden Dust x Dusty Canyon
1986 Danzig Connection 8 C.J. McCarron W. Stephens H. DeKwiatkowski 2:29 4/5 1 1/4 8.00
b c by Danzig - Gedynia x Sir Ivor
1985 Creme Fraiche 8 E. Maple W. Stephens Brushwood Stable 2:27 1/2 2.50
b g by Rich Cream - Likely Exchange x Terrible Tiger
1984 Swale 6 L. Pincay Jr. W. Stephens Claiborne Farm 2:27 1/5 4 *1.50
dk b/br c by Seattle Slew - Tuerta x Forli
1983 Caveat 7 L. Pincay Jr. W. Stephens A. Belmont 2:27 4/5 3 1/2 2.60
dk b/br c by Cannonade - Cold Hearted x The Axe II
1982 Conquistador Cielo 11 L. Pincay Jr. W. Stephens H. DeKwiatkowski 2:28 1/5 14 4.10
b c by Mr. Prospector - K D Princess x Bold Commander
1981 Summing 5 G. Martens L. Barrera C.T. Wilson Jr. 2:29 nk 7.90
b c by Verbatim - Sumatra x Groton
1980 Temperence Hill 3 E. Maple J. Cantey Loblolly Stable 2:29 4/5 2 53.40
b c by Stop The Music - Sister Shannon x Etonian
1979 Coastal 7 R. Hernandez D. Whiteley W.H. Perry 2:28 3/5 3 1/4 4.40
ch c by Majestic Prince - Alluvial x Buckpasser
1978 Affirmed 3 S. Cauthen L. Barrera Harborview Farm 2:26 4/5 hd *0.60
ch c by Exclusive Native - Won't Tell You x Crafty Admiral
1977 Seattle Slew 5 J. Cruguet W. Turner K.L. Taylor 2:29 3/5 4 *0.40
dk b/br c by Bold Reasoning - My Charmer x Poker
1976 Bold Forbes 8 A. Cordero Jr. L. Barrera E.R. Tizol 2:29 nk *0.90
dk b/br c by Irish Castle - Comely Nell x Commodore M
1975 Avatar 5 W. Shoemaker A.T. Doyle A.A. Seeligson Jr. 2:28 1/5 nk 13.20
ch c by Graustark - Brown Berry x Mount Marcy
1974 Little Current 2 M.A. Rivera T.L. Rondinello Darby Dan Farm 2:29 1/5 7 *1.50
ch c by Sea-Bird x Luiana x My Babu
1973 Secretariat 1 R. Turcotte L. Laurin Meadow Stable 2:24 31 *0.10
ch c by Bold Ruler - Something Royal x Princequillo
1972 Riva Ridge 1 R. Turcotte L. Laurin Meadow Stable 2:28 7 *1.60
b c by First Landing - Iberia x Heliopolis
1971 Pass Catcher 3 W. Blum E. Yowell October House Farm 2:30 2/5 3/4 34.50
b c by All Hands - La Grue x Flaneur II
1970 High Echelon 5 J.L. Rotz J.W. Jacobs E.D. Jacobs 2:34 3/4 4.50
ro c by Native Charger - Luquillo x Princequillo
1969 Arts and Letters 1 B. Baeza E. Burch Rokeby Stable 2:28 4/5 5 1/2 1.70
ch c by Ribot - All Beautiful x Battlefield
1968 Stage Door Johnny 7 H. Gustines J.M. Gaver Greentree Stable 2:27 1/5 1 1/2 4.40
ch c by Prince John - Peroxide Blonde x Ballymoss
1967 Damascus 1 W. Shoemaker F. Whiteley E.W. Bancroft 2:28 4/5 2 1/2 *0.80
b c by Sword Dancer - Kerala x My Babu
1966 Amberoid 5 W. Boland L. Laurin R.N. Webster 2:29 3/5 2 1/2 5.50
dk b/br c by Count Amber - Spencerian x Destino
1965 Hail to All 6 J. Sellers E. Yowell B. Cohen 2:28 2/5 nk 2.65
b c by Hail to Reason - Ellen's Best x War Relic
1964 Quadrangle 5 M. Ycaza E. Burch Rokeby Stable 2:28 2/5 2 6.55
b c by Cohoes - Tap Day x Bull Lea
1963 Chateaugay 5 B. Baeza J.P. Conway Darby Dan Farm 2:30 1/5 2 1/2 4.50
ch c by Swaps - Banquet Bell x Polynesian
1962 Jaipur 4 W. Shoemaker F. Mulholland G.D. Widener 2:28 4/5 no *2.85
dk b c by Nasrullah - Rare Perfume x Eight Thirty
1961 Sherluck 7 B. Baeza H. Young J. Sher 2:29 1/5 2 1/4 65.05
dk b c by Correspondent - Samminiato x Dante
1960 Celtic Ash 6 W. Hartack T.J. Barry Green Dunes Farm 2:29 3/5 5 1/2 8.40
ch c by Sicambre - Ash Plant x Nepenthe
1959 Sword Dancer 8 W. Shoemaker J.E. Burch Brookmeade Stable 2:28 2/5 3/4 *1.65
ch c by Sunglow - Highland Fling x By Jimminy
1958 Cavan 8 P. Anderson T.J. Barry J.E. O'Connell 2:30 1/5 6 4.90
ch c by Mossborough - Willow Ann x Solario
1957 Gallant Man 4 W. Shoemaker J.A. Nerud R. Lowe 2:26 3/5 8 *0.95
b c by Migoli - Majideh x Mahmoud
1956 Needles 3 D. Erb H.L. Fontaine D & H Stable 2:29 4/5 nk *0.65
b c by Ponder - Noodle Soup x Jack High
1955 Nashua 5 E. Arcaro J. Fitzsimmons Belair Stud 2:29 9 *0.15
b c by Nasrullah - Segula x Johnstown
1954 High Gun 5 E. Guerin M. Hirsch King Ranch 2:30 4/5 nk 3.45
br c by Heliopolis - Rocket Gun x Brazado
1953 Native Dancer 5 E. Guerin W.C. Winfrey A.G. Vanderbilt 2:28 3/5 nk *0.45
gr c by Polynesian - Geisha x Discovery
1952 One Count 3 E. Arcaro O. White W.M. Jeffords 2:30 1/5 2 1/2 12.80
dk b c by Count Fleet - Ace Card x Case Ace
1951 Counterpoint 2 D. Gorman S.E. Veitch C.V. Whitney 2:29 4 5.15
ch c by Count Fleet - Jabot x Sickle
1950 Middleground 6 W. Boland M. Hirsch King Ranch 2:28 3/5 1 2.70
ch c by Bold Venture - Verguenza x Chicaro
1949 Capot 7 T. Atkinson J.M. Gaver Greentree Stable 2:30 1/5 1/2 5.60
br c by Menow - Piquet x St. Germans
1948 Citation 1 E. Arcaro H.A. Jones Calumet Farm 2:28 1/5 8 *0.20
b c by Bull Lea - Hydroplane II x Hyperion
1947 Phalanx 7 R. Donoso S.E. Veitch C.V. Whitney 2:29 2/5 5 2.30
b c by Pilate - Jacola x Jacopo
1946 Assault 1 W. Mehrtens M. Hirsch King Ranch 2:30 4/5 3 1.40
ch c by Bold Venture - Igual x Equipoise
1945 Pavot 7 E. Arcaro O. White W.M. Jeffords 2:30 1/5 5 2.10
b c by Case Ace - Coquelicot x Man O'War
1944 Bounding Home 6 G.L. Smith M. Brady W. Zeigler Jr. 2:32 1/5 1/2 16.35
br c by Espino - Marching Home x John P. Grier
1943 Count Fleet 2 J. Longden G.D. Cameron J. Hertz 2:28 1/5 25 *0.05
br c by Reigh Count - Quickly x Haste
1942 Shut Out 4 E. Arcaro J.M. Gaver Greentree Stable 2:29 1/5 2 3.50
ch c by Equipoise - Goose Egg x Chicle
1941 Whirlaway 3 E. Arcaro B.A. Jones Calumet Farm 2:31 2 1/2 *0.25
ch c by Blenheim II - Dustwhirl x Sweep
1940 Bimelech 1 F.A. Smith W. Hurley E.R. Bradley 2:29 3/5 3/4 *1.35
b c by Black Toney - La Troienne x Teddy
1939 Johnstown 1 J. Stout J. Fitzsimmons Belair Stud 2:29 3/5 5 *0.13
b c by Jamestown - La France x Sir Gallahad III
1938 Pasteurized 5 J. Stout G.M. Odom W.P. Stewart 2:29 2/5 nk 6.00
ch c by Milkman - Peake x Sir Gallahad III
1937 War Admiral 7 C. Kurtsinger G. Conway Glen Riddle Farm 2:28 3/5 3 *0.80
b c by Man O'War - Brushup x Sweep
1936 Granville 9 J. Stout J. Fitzsimmons Belair Stud 2:30 no 1.60
b c by Gallant Fox - Gravita x Sarmatian
1935 Omaha 3 W. Saunders J. Fitzsimmons Belair Stud 2:30 3/5 1 1/2 *0.80
ch c by Gallant Fox - Flambino x Wrack
1934 Peace Chance 3 W. Wright P. Coyne J.E. Widener 2:29 1/5 6 2.50
b c by Chance Shot - Peace x Stefan the Great
1933 Hurryoff 7 M. Garner H. McDaniel J.E. Widener 2:32 3/5 1 1/2 10.00
b c by Haste - Blue Grass x Prince Palatine
1932 Faireno 3 T. Malley J. Fitzsimmons Belair Stud 2:32 4/5 1 1/2 4.00
b c by Chatterton - Minerva x Ambassor IV
1931 Twenty Grand 1 C. Kurtsinger J. Rowe Jr. Greentree Stable 2:29 3/5 10 *0.90
b c by St. Germans - Bonus x All Gold
1930 Gallant Fox 1 E. Sande J. Fitzsimmons Belair Stud 2:31 3/5 3 1.60
b c by Sir Gallahad III - Marguerite x Celt
1929 Blue Larkspur 4 M. Garner C. Hastings E.R. Bradley 2:32 4/5 3/4 *1.20
b c by Black Servant - Blossom Time x North Star III
1928 Vito 4 C. Kummer M. Hirsch A.H. Cosden 2:33 1/5 3 8.00
b c by Negofol - Forever x Ballot
1927 Chance Shot 1 E. Sande P. Coyne J.E. Widener 2:32 2/5 1 1/2 *0.25
b c by Fair Play - Quelle Chance x Ethelbert
1926 Crusader 2 A. Johnson G. Conway Glen Riddle Farm 2:32 1/5 1 *1.00
ch c by Man O'War - Star Fancy x Star Shoot
1925 American Flag 1 A. Johnson G.R. Tompkins Glen Riddle Farm 2:16 4/5 8 *0.60
ch c by Man O'War - Lady Comfey x Roi Herode
1924 Mad Play 1 E. Sande S.C. Hildreth Ranco's St 2:18 4/5 2 *1.60
ch c by Fair Play - Madcap x Rock Sand
1923 Zev 2 E. Sande S.C. Hildreth Ranco's St 2:19 1 1/2 *0.60
br c by The Finn - Miss Kearney x Planudes
1922 Pillory 1 C.H. Miller T.J. Healey R.T. Wilson 2:18 4/5 2 6.00
ch c by Olambala - Hester Prynne x Disguise
1921 Grey Lag 3 E. Sande S.C. Hildreth Ranco's St 2:16 4/5 3 *1.40
ch c by Star Shoot - Miss Minnie x Meddler
1920 Man O' War 1 C. Kummer L. Feustel Glen Riddle Farm 2:14 1/5 20 *0.05
ch c by Fair Play - Mahubah x Rock Sand
1919 Sir Barton 1 J. Loftus Madden & Gooch J. Ross 2:17 2/5 5 *0.40
ch c by Star Shoot - Lady Sterling x Hanover
1918 Johren 1 F. Robinson A. Simons H.P. Whitney 2:20 2/5 2 1.60
b c by Spearmint - Mineola x Meddler
1917 Hourless 1 J. Butwell S.C. Hildreth A. Belmont 2:17 4/5 10 *0.22
br c by Negofol - Hour Glass II x Rock Sand
1916 Friar Rock 1 E. Haynes S.C. Hildreth A. Belmont 2:22 3 2.00
ch c by Rock Sand - Fairy Gold x Bend Or
1915 The Finn 2 G. Byrne E.W. Heffner H.C. Hallbrook 2:18 2/5 4 1.20
blk c by Ogden - Livonia x Star Shoot
1914 Luke McLuke 3 M. Buxton J.F. Schorr J.W. Schorr 2:20 8 *1.60
b c by Ultimus - Midge x Trenton
1913 Prince Eugene 3 Troxler J. Rowe H.P. Whitney 2:18 1/2 3.00
b g by Hamburg - Eugenia Burch x Ben Strome
1910 Sweep 1 Butwell J.Rowe J.R. Keene 2:22 6 *0.13
br c by Ben Brush - Pink Domino x Domino
1909 Joe Madden 2 E. Dugan S.C. Hildreth S.C. Hildreth 2:21 3/5 8 2.50
ch c by Yankee - Tarantella x Peter
1908 Colin 2 Notter J. Rowe J.R. Keene unknown hd *0.50
b c by Commando - Pastorella x Springfield
1907 Peter Pan 2 G. Mountain J. Rowe J.R. Keene unknown 1 *0.70
b c by Commando - Cinderella x Hermit
1906 Burgomaster 6 Lyne J.W. Rogers H.P. Whitney 2:20 4 *0.40
br c by Hamburg - Hurley Burley x Riley
1905 Tanya 4 E. Hildebrand J.W. Rogers H.P. Whitney 2:08 1/2 3.00
ch f by Meddler - Handspun x Hanover
1904 Delhi 6 Odom J. Rowe J.R. Keene 2:06 3/5 3 1/2 *1.60
br c by Ben Brush - Veva x Mortemer
1903 Africander 2 Bullman R. Miller Hampton Stable 2:21 3/4 2 *0.80
b c by Star Ruby - Afric Queen x Darebin
1902 Masterman 1 Bullman J.J. Hyland A. Belmont 2:22 3/5 2 3.00
ch c by Hastings - Lady Margaret x The Ill-Used
1901 Commando 3 Spencer J. Rowe J.R. & F.P. Keene 2:21 1/2 *1.00
b c by Domino - Emma C. x Darebin
1900 Ildrim 5 N. Turner H.E. Leigh H.E. Leigh 2:21 1/4 hd 4.00
blk c by Kingston - Libby L. x Bramble
1899 Jean Beraud 3 R. Clawson S.C. Hildreth S. Paget 2:23 hd *0.50
b c by His Highness - Carrie C. x Sensation
1898 Bowling Brook 2 F. Littlefield R.W. Walden A.H. & D.H. Morris 2:32 8 3.00
b c by Ayrshire - Vacation x Tom Ochiltree
1897 Scottish Chieftain n/a J. Scherrer M. Byrnes M. Daly 2:23 1/4 1 1.80
br c by Inverness - Miss Darebin x Darebin
1896 Hastings n/a H. Griffin J.J. Hyland A. Belmont 2:24 1/2 nk n/a
br c by Spendthrift - Cinderella x Tomahawk
1895 Belmar n/a F. Taral E. Feakes Preakness Stable 2:11 1/2 hd 5.00
gr c by Belvidere - Adele x Australian
1894 Henry of Navarre n/a W. Simms B. McClelland B. McClelland 1:56 1/2 abt 3 n/a
ch c by Knight of Ellerslie - Moss Rose x The Ill-Used
1893 Commanche n/a W. Simms G. Hannon Empire Stable 1:53 1/4 hd n/a
ch c by Sir Modred - Ethel x King Ban
1892 Patron n/a W. Hayward L. Stuart L. Stuart 2:12 n/a n/a
b c by Falsetto - Patrimony x Pat Malloy
1891 Foxford n/a E. Garrison M. Donavan C.E. Rand 2:08 3/4 nk 8.00
b c by Stratford - Foxglove x Lever
1890 Burlington n/a Barnes A. Cooper Hough Brothers 2:07 3/4 1 7.00
blk c by Powhattan - Invercauld x St. Albans
1889 Eric n/a W. Hayward J. Huggins A.J. Cassatt 2:47 1/4 hd 1.40
b c by Duke of Magenta - Second Hand x Stockwell
1888 Sir Dixon n/a J. McLaughlin F. McCabe Dywer Brothers 2:40 1/4 12 *0.36
br c by Billet - Jaconet x Leamington
1887 Hanover n/a J. McLaughlin F. McCabe Dwyer Brothers 2:43 1/2 abt 30 *0.05
ch c by Hindoo - Bourbon Belle x Bonnie Scotland
1886 Inspector B. n/a J. McLaughlin F. McCabe Dwyer Brothers 2:41 1 *1.00
b c by Enquirer - Colossa x Colossus
1885 Tyrant n/a P. Duffy W. Claypool R.A. Haggin 2:43 3 1/2 *0.60
ch c by Great Tom - Mozelle x Jack Malone
1884 Panique n/a J. McLaughlin J. Rowe Dwyer Brothers 2:42 1/2 *1.10
ch c by Alarm - Maggie B. B. x Australian
1883 George Kinney n/a J. McLaughlin J. Rowe Dwyer Brothers 2:42 1/2 2 *0.08
b c by Bonnie Scotland - Kathleen x Sempronius
1882 Forester n/a J. McLaughlin L. Stuart Appleby & Johnson 2:43 5 *0.20
ch c by The Ill-Used - Woodbine x Kentucky
1881 Saunterer n/a T. Costello R.W. Walden G. Lorillard 2:47 nk *2.50
ch c by Leamington - Lemonade x Lexington
1880 Grenada n/a W. Hughes R.W. Walden G. Lorillard 2:47 1/2 *0.50
br c by King Alfonso - Mattie Gross x Lexington
1879 Spendthrift n/a G. Evans T. Puryear J.R. Keene 2:42 3/4 5 *1.00
ch c by Australian - Aerolite x Lexington
1878 Duke of Magenta n/a W. Hughes R.W. Walden G. Lorillard 2:43 1/2 2 *0.70
b c by Lexington - Magenta x Yorkshire
1877 Cloverbrook n/a C. Holloway Jeter Walden E.A. Clabaugh 2:46 1 5.00
ch c by Vauxhall - Maudina x Australian
1876 Algerine n/a W. Donahue T.W. Doswell Maj. Doswell 2:40 1/2 hd n/a
b c by Abd-el-Kader - Nina x Boston
1875 Calvin n/a R. Swim A. Williams P. McGrath 2:42 1/4 2 n/a
br c by Tipperary - Lucy Fowler x Albion
1874 Saxon n/a G. Barbee W. Prior P. Lorillard 2:39 1/2 nk n/a
br c by Beadsman - Girasol x Asteroid
1873 Springbok n/a J. Roe D. McDaniel D. McDaniel 3:01 3/4 4 n/a
ch c by Australian - Hester x Lexington
1872 Joe Daniels n/a J. Roe D. McDaniel D. McDaniel 2:58 1/4 3/4 n/a
ch c Australian - Dolly Carter x Glencoe
1871 Harry Bassett n/a W. Miller D. McDaniel D. McDaniel 2:56 3 n/a
ch c by Lexington - Canary Bird x Albion
1870 Kingfisher n/a Dick R. Colston D. Swigert 2:59 1/2 1/2 n/a
b c by Lexington - Eltham Lass x Kingston
1869 Fenian n/a C. Miller J. Pincus A. Belmont 3:04 1/4 n/a n/a
ch c by Mickey Free - Spiletta x Stockwell
1868 General Duke n/a R. Swim A. Thompson McConnell & Harness 3:02 2 n/a
ch c by Lexington - Lilla x Yorkshire
1867 Ruthless n/a J. Gilpatrick A.J. Minor F. Morris 3:05 hd n/a
b f by Eclipse - Barbarity x Simoon

Kentucky Derby winners         Preakness winners         Belmont winners

Back to 2003 Triple Crown index
Back to Horse-Races.Net main page